Załącznik do zarządzenia Dyrektora
Nr 7/2020 z dnia 11.05.2020r.
ze zmianami dnia 25.08.2020
PROCEDURA
organizacji pracy i opieki w Samorządowym Przedszkolu w Ruchnie w okresie pandemii,
opracowana na podstawie wytycznych GIS z dnia 25.08.2020r.
Procedura określa sposób postępowania rodziców, opiekunów prawnych, nauczycieli w czasie zagrożenia epidemiologicznego w związku z prowadzeniem zajęć w Samorządowym Przedszkolu w Ruchnie pod uwagę wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia.
Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 – IV aktualizacja wydane na podstawie art. 8a ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, oraz z 2020 r. poz. 322, 374, 567 i 1337)
Pracownicy zobowiązani są do zachowania szczególnych środków ostrożności i przestrzegania zasad wskazanych poniżej. Dyrektor podjął obecnie wszelkie możliwe i dostępne środki, aby chronić zdrowie pracowników, dzieci przebywających pod opieką placówki przed konsekwencjami istniejącego zagrożenia.
Choroba ta objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Wirus przenosi się drogą kropelkową podobnie jak inne wirusy np. grypy, czy bakterie.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do przedszkola, wprowadza się następujące zasady bezpieczeństwa:
- Grupa dzieci wraz z opiekunem przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
- Do grupy dzieci przyporządkowani są, ci sami opiekunowie.
- Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt nie jest mniejsza niż 1,5 m2.
* Do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia/ń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higieniczno-sanitarnych – np. łazienek, ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli oraz innych sprzętów w niej się znajdujących.
- W sali, w której przebywa grupa należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki). Jeżeli do zajęć wykorzystywane są przybory sportowe (piłki, skakanki, obręcze itp.) należy je dokładnie myć, czyścić lub dezynfekować.
- Dziecko nie powinno zabierać ze sobą do placówki i z placówki niepotrzebnych przedmiotów lub zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach opiekunowie powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast rodzice / opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie / pranie / dezynfekcję zabawki.
- Należy wietrzyć sale co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Opiekunowie powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni podmiotu, wynoszący min. 1,5 m.
- Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mają zachować dystans społeczny w odniesieniu do pracowników podmiotu jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej podmiotu, z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
- Do przedszkola może uczęszczać wyłącznie dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Dzieci są przyprowadzane/ odbierane przez osoby zdrowe.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
- W placówce należy ograniczyć przebywanie osób trzecich do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
- Wypracowaliśmy sposoby szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka: kontakt telefoniczny, Messenger, dziennik elektroniczny.
- W przedszkolu zakupiono termometr bezdotykowy, rodzice są zobowiązani do podpisania zgody na mierzenie temperatury ciała dziecka w razie konieczności i zaobserwowanych objawów chorobowych.
- Jeśli dziecko manifestuje, przejawia niepokojące objawy choroby nauczyciel odizolowuje je w wyznaczonym miejscu w sali z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób i niezwłocznie powiadamia rodziców/opiekunów w celu pilnego odebrania dziecka z przedszkola.
- Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich.
- Sprzęt na placu zabaw, powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany.
Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
- Przed wejściem do budynku osoby dorosłe – rodzice/opiekunowie są zobowiązani do zdezynfekowania dłoni lub założenia rękawiczek ochronnych oraz zakrywania ust i nosa.
- Należy regularnie myć ręce wodą z mydłem oraz dopilnować, aby robiły to dzieci, szczególnie po przyjściu do podmiotu, przed jedzeniem i po powrocie ze świeżego powietrza, po skorzystaniu z toalety.
- W placówce będą monitorowane codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników.
- Przeprowadzając dezynfekcję należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy w razie konieczności powinni być zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia np. do przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka – adekwatnie do aktualnej sytuacji).
- W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych rozwieszone są plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk.
- Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u personelu przedszkola
- Do pracy w podmiocie mogą przychodzić jedynie osoby, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- W miarę możliwości nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze pracowników i personelu powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi.
- Należy wyznaczyć i przygotować (m.in. wyposażenie w środki ochrony i płyn dezynfekujący) pomieszczenie lub wydzielić obszar, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku zdiagnozowania objawów chorobowych.
Zalecenia minimalizujące możliwości zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19.
- Pracownicy/obsługa zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów nie powinni przychodzić do pracy, powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach: https://www.gov.pl/web/gis lub https://www.gov.pl/web/koronawirus/ a także obowiązujących przepisów prawa.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie przedszkola należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego*.
Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach podmiotu, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zalecenie stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stroniehttps://www.gov.pl/web/koronawirus/oraz https://www.gov.pl/web/gis odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
Zawsze, w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
OBOWIĄZKI RODZICÓW, NAUCZYCIELI W ZWIĄZKU Z ZAJĘCIAMI
W PRZEDSZKOLU, ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM W SZKOLE
Rodzic lub opiekun przyprowadzający dziecko do
przedszkola jest zobowiązany:
- Przekazać dyrektorowi istotne informacje o stanie zdrowia dziecka.
- Mimo, że nie ma dowodów na przenoszenie wirusa przez odzież wskazane jest częstsze niż zwykle zmienianie odzieży dzieciom.
- Przypominać regularnie dziecku o podstawowych zasadach higieny, zwracać uwagę na to, aby dziecko unikało dotykania oczu, nosa, ust, często myło ręce wodą z mydłem.
- Uczyć i przypominać dziecku o zasadach bezpiecznego zachowania, nie podawania rąk, zasłaniania twarzy podczas kaszlu, kichania itp..
- Dopilnować, aby dziecko nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów, czy zabawek.
- Zachować odległość minimum 2 m od pracowników odbierających i wydających dziecko.
Nauczyciel jest zobowiązany:
- Używać w bliższym kontakcie z dziećmi środków ochrony w postaci maseczki osłaniającej nos i usta bądź przyłbicy, rękawiczek ochronnych, a także fartucha ochronnego z długim rękawem;
- Środki te powinny być w stałej dyspozycji opiekuna, i w zależności od zaistniałej sytuacji używane.
- Wyjaśnić dzieciom zasady bezpieczeństwa wiążące się z epidemią.
- Określić i przypominać zasady bezpieczeństwa obowiązujące w placówce związane z istniejącym zagrożeniem.
- W zależności od potrzeb częściej organizować wyjścia dzieci do łazienki w celu umycia rąk np. przed jedzeniem, po powrocie z zajęć prowadzonych na zewnątrz oraz po zabawach w sali.
- Nie organizować wyjść poza teren placówki, teren miasta, dopuszczalne są zajęcia na placu zabaw pod nadzorem nauczyciela;
- Usunąć z sali przedmioty, których nie można zdezynfekować, takie jak pluszowe misie, materiałowe lalki itp..
- Zwracać uwagę na dezynfekcję zabawek, przyborów sportowych używanych podczas zajęć;
Pracownicy obsługi zobowiązani są do:
- Używania podczas zajęć środków ochrony w postaci maseczki osłaniającej nos i usta bądź przyłbicy oraz rękawiczek ochronnych.
- Częstszego sprzątania ciągów komunikacyjnych.
- Dezynfekowania elementów najczęściej dotykanych takich jak poręcze, krzesła, blaty stołów w salach, poręczy, klamek, stołów do spożywania posiłków przy pomocy środków dezynfekcyjnych.
- Dezynfekowania zabawek znajdujących się w salach, gdzie prowadzone są zajęcia
- Prowadzenia dezynfekcji również w ciągu dnia zajęć, nie tylko po ich zakończeniu;
Pracownicy obsługi (catering) zobowiązani są do:
- Posiadać niezbędne środki ochrony w postaci rękawiczek, maseczek zakrywających usta i nos oraz dostęp do środków dezynfekcyjnych.
- Podczas wykonywania czynności kuchennych powinni używać rękawiczek pamiętając o ich dezynfekcji po czynnościach stwarzających zagrożenie.
- Stanowiska w kuchni powinny być na bieżąco dezynfekowane (stoły, blaty, uchwyty garnków, sztućce, naczynia stołowe klamki itp.).
- Naczynia, sztućce powinny być myte w zmywarce w temperaturze powyżej 60ᵒC z dodatkiem detergentu.
- Pracownik kuchni nie powinni mieć bezpośredniego kontaktu z dziećmi i innymi pracownikami.
- Posiłki w przedszkolu zapewniać będzie catering przy zachowaniu wszelkich niezbędnych środków higieny.
- Osoba dowożąca obiad dostarcza go pod drzwi przedszkola.
- Pracownik obsługi odbiera posiłek, opróżnia pojemnik z dostarczoną żywnością i wystawia je przed drzwi placówki, gdzie odbiera je osoba dowożąca posiłki.
- Spożywanie posiłków odbywać się będzie na talerzach ceramicznych, nie na jedorazowych opakowaniach. Nie będziemy używać jednorazowych sztućców.
- Naczynia będą tak jak do tej pory myte i wyparzane w zmywarce.
PROCEDURA
POSTĘPOWANIA NA WYPADEK PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM
W związku z prowadzonymi zajęciami w przedszkolu podejmuje się następujące działania:
- Wyznacza się jako izolatkę salę na poddaszu do wykorzystania w przypadku pojawienia się objawów wskazujących na zakażenie pracownika lub dziecka.
- Salę wyposaża się w termometr do mierzenia temperatury oraz środki dezynfekcyjne.
- W sali znajduje się zestaw w postaci kombinezonu ochronnego, okularów lub przyłbicy, maseczek jednorazowych oraz rękawiczek jednorazowych.
W przypadku podejrzenia objawów zakażenia COVID – 19 u pracownika przedszkola, dziecka lub inne osoby przebywającej w obiekcie należy:
- Przenieść osobę do izolatki.
- W przypadku dziecka opiekę nad nim przejmuje pracownik wyznaczony przez dyrektora (pomoc nauczyciela) wyposażony w pełen zestaw środków ochrony wskazany wyżej.
- Dokonać pomiaru temperatury (stan podgorączkowy, temperatura 37ᵒC a 38ᵒC) i ustalić dolegliwości (duszność, objawy przeziębieniowe);
- Powiadomić o podejrzeniu występowania zagrożenia miejscową Stację Sanitarno –Epidemiologiczną w Węgrowie na nr tel. 25 792 42 27 (w godzinach pracy) lub 604 135 225 (przez całą dobę).
- W przypadku dziecka powiadomić niezwłocznie o objawach rodziców lub opiekunów prawnych.
- W przypadku pracownika pouczyć go o obowiązku zadzwonienia pod nr alarmowy 112 lub do oddziału zakaźnego (najbliższy w Siedlcach) pod nr tel. 25 632 20 61.
- W sytuacji zagrożenia, w razie wątpliwości co do sposobu postępowania wobec dziecka, wykonać połączenie, a w przypadku osoby dorosłej udostępnić nr telefonu Infolinii NFZ dedykowanej w sprawie koronawirusa – 800 190 590.
- W przypadku problemów z wykonaniem połączenia przez osobę dorosłą zagrożoną, wykonanie połączenia przez innego pracownika.
- Obszar w którym przebywał pracownik lub dziecko, pomieszczenie lub droga przemieszczania się powinien podlegać gruntownemu sprzątaniu z użyciem detergentów, oraz elementy dotykane zdezynfekowane.